DİN BÖYLE ÖĞRENİLMEZ , ÖĞRETİLMEZ

DİN BÖYLE ÖĞRENİLMEZ , ÖĞRETİLMEZ

Dinimizi , Ashab-ı Kiram Efendimiz bizzat Resulullah’ın kendi dilinden tebliğle öğrendiler.Fillerini takip ettiler , taklid ettiler.Soru sordular , cevab aldılar.

 

Veda Haccında Resullah iki emanet bıraktı ve ekledi ” Olabilir ki burada bulunanlar sözlerimi daha iyi anlayanlara ulaştırabilir ” buyurdu. Demekki ilim nakil yoluyla devam ettirilecekti.

 

Din , nakil suretiyle insanlara ulaştırıldı.Söz yazıya aktarıldı. Kur’an mushaf haline getirildi. Hadis-i Şerifler yazıldı.

 

Yeni sorunlar gelisti , ictihatlar gelisti bazısı icma oldu ittifak edildi.

 

Alimler dini anlattı , yazdı , serh etti.Büyük bir külliyat olustu.

 

Bu ilmi ögrenmeye talip olanlar oldu , talebe denildi.Tedris için mekanlar olusturuldu.İlim usulünce tedris edildi.

 

İlim ciddiye alındı , ciddiyetle ögretildi. Hep bir ögrenme cehdi icinde oldular , ben biliyorum demediler.Bilmiyorlarsa sükut ettiler.Çogu halka dahi izah etmekten ne haddimize diye imtina etti.

 

Kimi ilim sahibi ilmiyle amil olması gerektigi için amelinden geri kalmadı. Muttaki olmaya çalıştı , salih olmak yetmez dedi muslih olup ıslah etmeye çalıstı. Ter döktü , göz yaşı döktü. Dünyalık talebinden vazgecti kanaate razı oldu.Hilm sahibi oldu müslümana merhametli oldu. Celal sahibi oldu İslam düşmanlarına boyun egmedi.

 

İlimle ,ibadetle vakit geçirirken eğlenceye , zevke , şöhrete yüz vermedi. Hali sari oldu yayıldı , sözü hikmetli oldu tesir etti. Nazarı kuvvetli oldu etkiledi , sükutu ibret oldu değistirdi.

 

İlme , irfana halel gelmesin diye kılı kırk yardı.Helal lokma yeme hassasiyetiyle kimseye avuc açmadı.Şöhret bulmak için makam sahipleriyle teşriki mesai yapmadı.

 

Kürsünün izzetini korumak için binbir titizlik içinde konustu. Değil dersinde hayatında boş laf , malayani konuşmamaya gayret etti. Şakadır , şamatadır , mizahtır , kötü sözdür , argodur , bedduadır uzak durdu.

 

Edep timsaliydi , halk icinde vakur durdu , kimsenin yanında laubali olmadı , abartmadı , sözüne mübalaga katmadı.Mütevazi oldu.

 

Başkasının yanında bir soru geldiğinde ne basit soru demedi , biri basit bir mesele anlattığında yeni duyuyormuş gibi davrandı , tepeden bakmadı.Bilmeyene öğretmeye gayret etti.Gitmeyene gitti , vermeyene verdi. İlim ögretmek için taliplisini bekledi.İlmini pazarlamadı , satmadı , çığırtkanlık yapmadı.

 

Tüm bunlar yaşanırken devirler değişti , usuller değisti ama ciddiyet değişmedi. Üniversitede ciddi idi , konferansta ciddi idi , videosu ciddi idi.Kitabı ciddi idi. Vaazı ciddi idi.Hatta vefatları ve cenazeleride ciddi idi.

 

Evvela alimler bozuldu , yukarda belirttiklerimizden taviz verdikce alimin heybeti gitti , nazarı gitti , tesiri gitti , ciddiyeti gitti.Kürsünün izzeti gitti.Samimiyet gitti.Bereket gitti , hikmet gitti. İlim çoğaldı amel eden azaldı.

 

Tabiat boşluk kabul etmez diye bir söz var alimin cismi , ilmin adı kalınca hadbilmezler , malumatfuruşlar çoğaldı.

 

Herhangi bir ilmi tedristen gelmeyen çoluk çocuk kürsü işgal etmeye kalktı.Önüne bir meal ve malum bir kitabı alan ağzı laf yapınca kendisi mühim bir iş yapıyormuş edasıyla pervasızlastı.

 

Sohbet , vaaz ve ders “Hamdele , Salvele , Besmele ” ile başlarken bazen lütfedip selam veren bir hatibin mevzuya güya etkileyici bir şekilde girmesi gerektiğinden herhalde garip yüz mimikleriyle ” varya size bir ayet söyleceğim nasıl söyle olacaksınız , nasıl böyle olacaksınız ” gibi tiyatral gösterisi videoya çekilir oldu.

 

Hamdsiz , besmelesiz , selamsız güya dini sohbet kimi oraya kaykılmış , kimi buraya kaykılmış , abdestli mi dinliyor belli olmayan bir güruhun huzurunda yapılır oldu. Bu tipler aval aval bu hatipi dinlemeye başladı. Bu hatipin güya kendince samimi olmak maksadıyla yaptığı ucuz esprilerine kahkalarla gülmeye başladılar.Güldükce hafiflediler.

 

Kürsüye çıkan bir alim ya sarık cübbesiyle çıkar ya bir takke takar yahut ciddi bir kıyafetle çıkarken önüne sloganik cümleler yazılı tişörtleriyle bu nevzuhur hatipler arz-ı endam etmeye başladılar.

 

Güya dinden soğuyan , ateist olan vs gencliği hidayete yönlendirecek , alim , abid , salih , muttaki kul yapacaklar. Yıllar evvel bir hafzlık çalısan kisi , kursta tuvalete paçaları sıvalı girmeyince bunu gören hocanın dehsete düstüğünü anlatmıstı.Tabi bu mevzuları aşınca ateistleri irşad etmek kolaylaştı.Fakat böyle olmadığı gibi aksine bir gösteriş , ardı arkası gelmeyen Ayet , Hadis , Dua paylaşımları vs neticede elde kalan orda burada teknolojik video , görsel paylaşmak.

 

Garip bir mahremiyet anlayısıyla güya bayanın yüzü gözükmüyor ama camide , Kabe’de boy boy anlamsız fotograflar çektirip paylaşmaya başladılar.

 

Sokak röportajı adı altında güya halkı analiz etmeye soyundular. Bol prodüksiyonlu , komedi icerikli ,mübalağalı ,kahkahalı , tiyatral gösteriyi videoya çekip yaymaya başladılar.İzlendikçe çektiler , dernekler , kermesler , geziler vb düzenlediler.

 

Konuşmaların büyük çoğunlugu da kadın – erkek ilişkileri , evlenme vb olup hedef kitleside genç kızlara yönelen bu zihniyet iyice görsellik ve tiyatrallığı artırdı.

Devamlı bir gülme , kikirdeme , ibadetlerin neden yapılması gerektigi değilde yapılmaması gerektiğinin üç sebebi – beş sebebi gibi sansayonel başlıkla ilgi çekilen videolar.

 

Kitap yazmalar , imza günleri , hediyelik esya satma vb derken kurumsallaşan bir tür ergen cehaletinden ve videolarından oluşan bu akım git gide muteber bir usul gibi taklit edilme temayülü de göstermektedir.

 

Bu izahlardan sonra bu olusumlardan birinin sehrimizde kermesi varmış internette gördüm bu hatiplerde orada arzı endam edeceklermis bir gidip bakayım dedim.

 

Bu hatip beyefendilerin etrafında erkek – bayan bir grup toplanmış , beyefendi bir kitap okudum hayatım degisti vb diye heyecanlı heyecanlı anlatıyor bir kırmızı ciltli kitabı övüyor.

 

Dinin nasıl öğrenileceginden o kırmızı ciltli kitabı ne şekilde anlaması gerektiginden bir haber aydınlanmış ve aydınlatıcı gencimiz dini , dini tedrisi , usulü kendince bina ediyor.

 

Usulsüz vusulün olmayacağından habersiz bu genclerin büyükleride bu kitabı dönüp dönüp okuyup yazdıklarından dolayı bir süre sonra mantık dışı hareketler ve bir yığın dini saplantılar icat ettikleri malumunuzdur. Din böyle öğrenilmez , öğretilmez.

 

Gencleri yüzbinlerce kez izlenen videoları ile kanaatimce ifsad eden bu tiplerin alışveriş , oyun , moda , makyaj , küfür , argo ögreten youtuberlardan usul ve hatta esas olarak pek farkları bulunmamaktadır.

 

Dünyada da bu usul var ve bize ordan sirayet etti , genclerin ve ilgilerinin değistiği de bir gerçek lakin dini eğitimde ve öğretimde ciddiyeti ve usulü korumamız gerekiyor.

 

Neden bu yayılıyor çünkü kolay çünkü çaba gerektirmiyor çünkü ucuz.
Geçmiş ulemaya göre simdiki ulemanın bir çok kaynağa ulaşması mümkün hele birde bir kaç dil bilirse milyonlarca esere ulaşır , bunları mukayese eder çıkarım yapar , üretir , gelişir ama ona teşvik yerine gülelim , bir kaç yüz kelimelik Türkceyle , berbat aksanla video çekelim , kardesim , canım vb diye abartılı hareketlerle iyi müslüman olalım , cennete gidelim edebiyatı çıkıyor ortaya.İlim yok , usul yok , cehd yok bunlara ne diyecegiz .İzliyoruz bizde herkes gibi maalesef. 25.08.2018

Mehmet Emin Başalp

DİN BÖYLE ÖĞRENİLMEZ , ÖĞRETİLMEZ” hakkında 2 yorum

  1. Selamun aleyküm muhterem. Bendeniz Manisa Kırkağaç’tan size yazıyorum. İmamı Hadimi Hazretlerine acizane hayranız. Anladığım kadarıyla da konya hocalarını biliyorsunuz? Acaba sizinle nasıl irtibata geçebilirim? Nasıl iletişim kurabilirim? Bir mail adresiniz bir telefonunuz mevcutmu?

    Hürmetlerimle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir